Vitajte!
Už niekoľko rokov sa zaoberám svojím ženským zdravím. Čo-to som sa naučila, aplikovala na seba a poskytlo mi to mnohé nové informácie o mojom tele. Teraz by som sa s vami chcela o moje poznatky podeliť. Bez zbytočných rečí poďme na to.
V prípade, že nanájdete dostatočné informácie, dúfam, že vám bude DISKUSNÉ FÓRUM čo najviac nápomocné.

streda 22. februára 2012

Čo je menštruačný cyklus?

Menštruačný cyklus označuje periodické fyziologické zmeny v tele ženy, ktoré riadi reprodukčný hormonálny systém. Menštruačný cyklus začína v období puberty a končí nástupom menopauzy.

Piemerný menštruačný cyklus trvá 28 dní, ale cyklus môže byť rovnako kratší (neobvyklé nie sú ani 20 až 21-dňové cykly) ako dlhší (nad 35 dní, ak si cyklus zachováva určitu pravidelnosť).

Cyklus možno rozdeliť na niekoľko fáz:

  1. menštruácia - odlučovanie sliznice maternice sprevádzané krvácaním, priemerné krvácanie trvá 2 - 7 dní
  2. folikulárna fáza - rast folikulov vo vaječníku (prípadne aj v obidvoch vaječníkoch), z nich jeden alebo aj viac folikulov dorastu do dominantnej veľkosti, rast sliznice maternice; za rast folikulov je zodpovedný folikulostimulačný hormón (FSH), pod vplyvom estrogénov rastie sliznica; táto fáza môže byť rôzne dlhá u každej ženy a dokonca jej dĺžka môže byť rozdielna aj pri porovnaní cyklov jednej a tej istej ženy
  3. ovulácia - proces uvoľnenia vajíčka z folikulu - vajíčko žije po uvoľnení z folikulu 12 - 24 hodín, kedy je oplodnenia schopné
  4. luteálna fáza - z prasknutého folikulu sa vyvíja žlté teliesko, pokračuje rast sliznice maternice -> maternica sa pripravuje na prijatie/uhniezdenie oplodneného vajíčka; v prípade, že k oplodneniu nepríde, na konci luteálnej fázy odumiera žlté teliesko a dochádza k opätovnému odlúčeniu sliznice - k menštruácii; luteálna fáza máva svoju konštatnú dĺžku, začína sa deň po ovulácii a končí menštruáciou; pohybuje sa v rozpätí 10 - 16 dní, cyklus od cyklu môžu mať menšie výkyvy.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára